Μιλώντας για τις εξαρτήσεις στους μαθητές μας, πέραν των τοξικών ουσιών, του αλκοόλ, του καπνίσματος, του τζόγου κ. α ιδιαίτερη βαρύτητα έχει και η εξάρτηση της νέας γενιάς από το διαδίκτυο και τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Στο πλαίσιο αυτό, επισκεφθήκαμε με τους μαθητές μας της Γ' λυκείου, τη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος στη Γ.Α.Δ.Α με σκοπό να ενημερωθούν για τους κινδύνους που ελλοχεύουν σερφάροντας στο διαδίκτυο. Έτσι ενημερώθηκαν από την αρμόδια αξιωματικό για: α) την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο β) το cyber crime division γ) social media δ) πορνογραφία ανηλίκων ε)cyberbulling  στ) διαδικτυακές απάτες και αγορές ζ) για την μονάδα απεξάρτησης από τον εθισμό στο διαδίκτυο στο νοσοκομείο " Παίδων ".Η επίσκεψή μας ήταν άκρως ενδιαφέρουσα και κατατοπιστική. Διοργανώθηκε από την καθηγήτρια Μαρία Λαρεντζάκη που ασχολήθηκε με το θέμα των εξαρτήσεων και συνόδευσε η κ. Ρήγα Κατερίνα, εκπαιδευτικός του σχολείου μας. Στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία και η συμπεριφορά των μαθητών μας ήταν υποδειγματική για μία ακόμη φορά.

ΔΙΩΞΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ / 17ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ/ 22-03-2023

επιμέλεια βίντεο Κίμων Μαρσέλλος