Οι μαθητές της β' λυκείου του 17ου ΓΕΛ Αθηνών πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο εβραϊκό μουσείο της Ελλάδος, υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριάς τους κ. Λαρεντζάκη Μαρίας και της συνοδού καθηγήτριας κ.Ζαφειρίου Μαρίας.

Το εβραϊκό μουσείο είναι ιστορικό-λαογραφικό μουσείο, αφιερωμένο στην έρευνα και παρουσίαση του πολιτισμού και της ζωής των Ελλήνων Εβραίων,το οποίο βρίσκεται στο κέντρο της Αθήνας. Η πλούσια βιβλιοθήκη του και το φωτογραφικό αρχείο συνεισφέρουν στη μελέτη και διάσωση της εβραϊκής παράδοσης στην Ελλάδα.Επίσης δραστηριοποιείται σε εκπαιδευτικά προγράμματα διαπολιτισμικού χαρακτήρα για παιδιά και νέους,ενώ ταυτόχρονα επιμορφώνει εκπαιδευτικούς μέσω σεμιναρίων που αφορούν τη διδασκαλία του Ολοκαυτώματος.

*Ευχαριστούμε πολύ τα παιδιά μας για την εξαιρετική παρουσία τους.

*Θερμές ευχαριστίες στον μαθητή Κίμων Μαρσέλλο για την σύνθεση και δημιουργία του video.

Βίντεο από τη διδακτική επίσκεψη